Право на таємницю усиновлення та правова відповідальність за її порушення

Право на таємницю усиновлення (ст. 226 СК України) Особа має право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення.

Дитина, яка усиновлена, має право на таємницю, у тому чис­лі й від неї самої, факту усиновлення.

Особа, яка була усиновлена, має право після досягнення нею чотирнадцяти років на одержання інформації щодо свого уси­новлення.

Право на приховання Факту усиновлення від дитини, яка усиновлена (ст. 227 СК України)

Усиновлювач має право приховувати факт усиновлення від дитини, яка ним усиновлена, і вимагати нерозголошення цієї інформації особами, яким стало відомо про неї як до, так і після досягнення дитиною повноліття.

Усиновлювач має право приховати від дитини факт її усиновлення, якщо розкриття таємниці усиновлення може завдати шкоди її інтересам.

Якщо усиновлюсться дитина, яка не досягла семи років, службові особи  при  виявленні її  згоди  на  усиновлення зобов’язані вживати заходів щодо забезпечення таємниці усиновлення від самої дитини [7.c. 83-84].

Забезпечення таємниці усиновлення (ст. 228 СК України) Для забезпечення таємниці усиновлення суд, як правило, розглядає справу у закритому засіданні.

Особи, яким у зв’язку з виконанням службових обов’язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), зобов’язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.

Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювачів, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв’язку з цивільною чи кримінальною справою, яка є у їх провадженні. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом[8.c.16]. Зокрема, відповідно до ст. 168 КК України, розголошення таємниці усиновлення всупереч волі усиновлювача — карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене службовою особою або працівником медичного закладу, яким відомості про усиновлення стали відомі по службі чи по роботі, або якщо воно спричинило тяжкі наслідки — карається штрафом до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, на строк до трьох років або без такого .

Крім того, до кримінальної відповідальності за ст. 169 КК України можуть бути притягнуті особи, які здійснюють незаконну посередницьку діяльність або інші незаконні дії щодо усиновлення дитини, передачі її під опіку (піклування) чи на виховання в сім’ю громадян.

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.