Обов’язок щодо утримання інших членів сім’ї та родичів

Чинний СК України передбачає аліментні обов’язки (обов’язки щодо утримання) крім батьків і дітей, подружжя ще й інших членів сім’ї та родичів. Як підкреслювалося вище, до числа таких осіб законодавством віднесено діда, бабу, прабабу, прадіда, брата, сестру, вітчма, мачуху, пасинка, падчерку та осіб, які взяли дітей на виховання й утримання.

Водночас, передбачивши можливість покладення обов’язку щодо утримання неповнолітніх дітей на діда, бабу, прабабу, прадіда, сестру, брата, вітчима, мачуху, законодавець встановив, що на цих осіб аліментні обов’язки можуть бути покладені, якщо кошти на утримання дітей неможливо стягнути з їхніх батьків, адже саме батьки в першу чергу притягуються до сплати аліментів на користь своїх неповнолітніх або повнолітніх непрацездатних дітей. Отже, загальний принцип сімейного права, яким регулюються обов’язки інших членів сім’ї та родичів щодо утримання неповнолітніх дітей, полягає у тому, що до того часу, поки у неповнолітніх дітей зберігається можливість отримувати утримання від своїх батьків, у інших членів сім’ї та родичів не виникає обов’язку щодо їх утримання. Аліментні обов’язки інших членів сім’ї та родичів мають характер додаткового способу матеріального забезпечення дітей і в цьому полягає особливість обов’язків цих осіб у порівнянні з аліментними обов’язками батьків, які є основними і не зумовлюються у своєму виникненні будь-якими обставинами[6.c. 8-10].

Відповідно до ст. 262 СК України, сестра, брат, мачуха, вітчим мають право на самозахист своїх малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних братів, сестер, пасинка, падчерки. Ці особи наділені правом звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних братів, сестер, пасинка, падчерки до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.

Що стосується особистих немайнових обов’язків інших членів сім’ї та родичів, то вони зводяться до обов’язку здійснювати належне піклування. Обов’язок піклування детально розглядався нами при висвітленні питання щодо прав та обов’язків батьків і дітей.

Законом встановлено, що внуки, правнуки зобов’язані піклуватися про своїх діда, бабу, прадіда, прабабу.

Повнолітні брати, сестри, пасинки, падчерки зобов’язані піклуватися про брата, сестру, вітчима, мачуху, які виховували їх та надавали матеріальну допомогу. Такий обов’язок покладається на них і щодо осіб, з якими вони проживали однією сім’єю до досягнення повноліття

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.