Види обов’язків людини

Види обов’язків людини

Класифікацію обов’язків складають види обов’язків людини та держави. Тому необхідно провести поділ на види обов’язків держави і державних органів та обов’язки особи.

Обов’язками держави є визначена законом і об’єктивно обумовлена поведінка вищих органів влади, спрямована на забезпечення гарантій прав і свобод людини й громадянина. Вони поділяються на прямі і опосередковані. Прямі обов’язки — це обов’язки, які прямо вказані в діючій Конституції (Статті 3, 16, 27 та ін.). Опосередковані обов’язки — це обов’язки, які випливають з необхідності забезпечити права і свободи людини, що гарантуються державою для її громадян (Статті 15, 30, 31, 33 та ін.) І

Залежно від сфери застосування обов’язки людини і громадянина можна поділити на:

— економічні (віддавати частину індивідуального прибутку, доходу на загальносуспільні потреби);

— політичні (протистояти насильству, вдаватися тільки до мирних засобів задоволення своїх політичних інтересів);

— соціальні (обов’язок працювати);

— фізичні (утримувати і захищати своїх неповнолітніх дітей); 4»

— особистісні (поважати честь, гідність, сумління, думки і погляди людей або їхніх спільностей; виховувати своїх дітей);

— культурні (дбайливо ставитися до пам’яток історії людства);

— екологічні (не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані збитки) [ 11 . c. 95 ] .

Класифікація обов’язків, яку надає А. Ф. Черданцев. Він вважає, що у випадках, коли зобов’язана особа повинна стримуватися від здійснення певних дій, наприклад не здійснювати вчинків, це є пасивний обов’язок; в інших випадках, навпаки, здійснювати певні активні дії в цілях задоволення інтересів уповноваженого, це є активний обов’язок. Третім видом обов’язку А. Ф. Черданцев визначає обов’язок перетерплювати несприятливі наслідки за скоєне правопорушення, тобто юридична відповідальність [ 16. c. 155 ] .

Варто наголосити, що розмаїття наукових підходів до поняття і класифікації юридичних обов’язків людини і громадянина є нормальним явищем. Поділ юридичних обов’язків на певні групи залежно від різних критеріїв є досить умовним. Окремі обов’язки містять ознаки, котрі дозволяють відносити їх одночасно до двох або навіть до трьох груп і лише деякі з них можна конкретно віднести до однієї групи [ 12. c. 124 ] .

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.